top of page
11886645144619214530.JPG

Beáta Vlnková

Predstavte si že:

„Sedíte na terase vinárstva zaliatej slnkom. Pred vami zopár kalichov dobrého vína a rozprávate sa s vinárom.
To víno je oknom do jeho duše a je nesmierne zaujímavé to okno otvárať.
V tej chvíli pochopíte, že práve teraz nechcete byť nikde inde.“

Vždy som chcela cestovať. Študovala som na hotelovej škole v Piešťanoch cestovný ruch, takže víno k tomu patrilo tiež.
Presne som vedela, kam pôjdem na prvú cestu – do Provensálska. Vlastne slovo somelier pochádza z provensálskeho dialektu. Nič nie je náhodné. 


V roku 2001 som začala pracovať v hoteli Devín v Bratislave ako Food & Beverage manager. Devín bol sídlom Asociácie somelierov Slovenskej republiky, čo čoskoro rozhodlo o mojom ďalšom osude. Som prezidentkou Asociácie somelierov Slovenskej republiky. V Škole vína orgnaizujem kurzy a lekcie o víne, degustácie, vínne poradenstvo. 
Nedávno som si splnila sen – otvorila cestovnú kanceláriu a spojila  dve záľuby – víno a cestovanie. Okrem Provensálska som navštívila Nový Zéland, Austráliu, Južnú Afriku, Kaliforniu, Čile, Argentínu  a väčšinu vinárskych regiónov v Európe.
Rada sa hýbem nielen po svete, ale aj na svojich nohách – beh, bicykel a joga. Tak vždy keď sa dá idem za tým vínom na bicykli či pešo. A od skvelých učiteľov jogy mám potvrdené, že kalich vína večer je úplne v poriadku.

Zatiaľ, kým budeme môcť cestovať, píšem články o víne. Je to výzva - sadnúť si, s čistým hárkom papiera (prvý koncept píšem vždy rukou) a kalichom vína predo mnou . Akonáhle si dám dúšok, predstavím si tvár vinára za tou  etiketou, miesto kde sa vinohrad nachádza a prečo je vlastne to víno také aké je. Papier sa začína napĺńať, vína v kalichu ubúdať. 

  • Certified Sommelier – Court of Master Sommeliers (2009, Salzburg)

  • Advanced Certifikate in Wines and Spirits, Weinakademie Rust (2011, Rakúsko)

  • Advanced Certificate in Wines and Spirits WSET (2012, Londýn)

  • Členka finálových komisií na Majstrovstvách sveta somelierov, ktoré organizuje Association de la     Sommellerie Internationale (2007 Atény, 2013,Tokio, 2016 Mendoza, 2019 Antverpy)

  • Sommelier Onorario, ASPI – Honorárny člen Asociácie profesionálnych somelierov Talianska

  • Prezidentka Asociácie somelierov Slovenskej republiky

  • Členka Vzdelávacie výboru ASI - Association de la Sommellerie Internationale

Navštívené vinárske oblasti:

mapa.png
bottom of page