Zistite viac
o Škole vína:

Ponuka kurzov

O mne

Blog

Kontakt

Zavolajte nám:

+421 903 44 64 22

Pomoc

Sledujte nás

©2018 Škola Vína - Wine Wave s.r.o.

Beáta Vlnková

„Myseľ dosiahne čokoľvek, čo si vie predstaviť a veriť v to.“

Keď som študovala na hotelovej škole v Piešťanoch, boli na Slovensku len dve vína : biele a červené. O somelieroch sme nechyrovali, pridať kolu do červeného a sódu do bieleho sme zvládli aj sami. Ale už vtedy ma očarilo slovo „itinerár“.  Už len vyslovenie tohto slova znelo sľubne – znamenalo to blížiacu sa cestu, ubytovanie v hoteli, nové miesta a nové krajiny, nové jedlá. Presne som vedela, kam pôjdem na prvú cestu – do Provensálska. Vlastne slovo somelier pochádza z provensálskeho dialektu. Bol to človek zodpovedný za zvierací záprah, ktorý prevážal víno a jedlo. Nič nie je náhodné. K dobrému vínu i do Provensálska  som sa dostala až o 20 rokov .

V roku 2001 som začala pracovať v hoteli Devín v Bratislave ako Food & Beverage manager. Práve hotel Devín bol sídlom novovzniknutej Asociácie somelierov Slovenskej republiky, kde som čoskoro začala pracovať ako generálny sekretár. Organizovala som somelierske kurzy a víno ma očarilo.  V snahe dozvedieť sa viac absolvovala som kurzy a získala certifikáty Certified Sommelier – Court of Master Sommeliers (2009, Salzburg) a Advanced Certificate in Wines and Spirits WSET (2012, Londýn).. Milujem rozhovory s vinármi o víne. To víno je oknom do duše vinára a mňa nesmierne baví postupne ho otvárať.

Dnes zastávam čestnú funkciu – som prezidentkou tejto asociácie. Naša asociácia je členom ASI – Association de la Sommellerie Internationale, ktorá združuje 60 krajín sveta. Bola som členkou finálových komisií na majstrovstvách sveta (2007 Atény, 2010 Santiago de Chile, 2013,Tokio, 2016 Mendoza).

V roku 2002 som založila spoločnosť Wine Wave s.r.o., v rámci ktorej organizujem kurzy o víne, degustácie, prezentácie slovenských vín v zahraničí, píšem články do časopisov HORECA magazine, Dobré jedlo, Halali.

 

A navyše  - slovo itinerár je dnes súčasťou môjho každodenného života. Spojila som  moje dve záľuby – víno a cestovanie. Organizujem vínne cesty po celom svete. Navštívili sme Nový Zéland, Austráliu, Južnú Afriku, Kaliforniu a väčšinu vinárskych regiónov v Európe.

 

Rada sa hýbem nielen po svete, ale aj na svojich nohách – beh, bicykel a joga. Takže najbližšia vínna cesta bude do Wachau na bicykli. A od skvelých učiteľov jogy mám potvrdené, že kalich vína večer je úplne v poriadku.

Diplomy a ocenenia

 

  • Wine Wave s.r.o. (2005)

  • Certifikát someliera ČR (2009)

  • Certified Sommelier – Court of Master Sommeliers (2009, Salzburg)

  • Advanced Certifikate in Wines and Spirits, Weinakademie Rust (2011, Rakúsko)

  • Advanced Certificate in Wines and Spirits WSET (2012, Londýn)

  • Členka FIJEV – Federation Internationale des Journalistes et Ecrivains des Vins et Spiritueux (2014)

  • Prezidentka Asociácie somelierov Slovenskej republiky (2015)

  • Členka finálových komisií na Majstrovstvách sveta somelierov, ktoré organizuje Association de la Sommellerie Internationale (2007 Atény, 2013,Tokio, 2016 Mendoza)

  • Sommelier Onorario, ASPI – Honorárny člen Asociácie profesionálnych somelierov Talianska

Navštívené vinárske oblasti:

0