top of page

11 sviatočných vínnych rád

1. Vždy je najlepšie začať vínom šumivým. Pri jeho servírovaní skúste dať prednosť namiesto klasických „fláut“ (vysokých štíhlych kalichov) kalichom tulipánovitého tvaru alebo zvoľte Gabriel Glas. Aj šumivé víno je víno a v takýchto kalichoch sa jeho arómy lepšie rozvinú. Prečo pohár nazývam kalichom? Ak pôjdete do Lednických Rovní a budete si pýtať poháre – prinesú vám pohár bez stopky na vodu či pivo. Tie na víno majú vždy stopku a vznešene ich nazývajú kalichy.


2. Pripravte sa na rôzne chute vašich hostí – je dobré mať v zásobe viacero odrôd od tých jemnejších až po opulentné. Dobré je tiež mať z jedného druhu viacero fliaš, v prípade že hosťom zachutí.


3. Dbajte na správnu teplotu – nepodávajte biele vína príliš studené. Vonku je zima a nášmu telu sa až tak nežiadajú podchladené nápoje. A navyše viac vynikne jeho chuť. Červené vína nepodávajte príliš teplé. Hovorí sa , že servírovacia teplota červených vín je izbová teplota. To však platilo na starých hradoch a zámkoch, kde tá teplota bola 15 stupňov. Avšak koľko máme teplotu doma dnes? Minimálne 21 – 22 stupňov.


4. Víno z každej fľaše, ktorú ponúkate, najprv ochutnajte. Chyba korku sa môže naplno rozvinúť až v kalichu a vyhnete sa tak tomu, že by ste naliali chybné víno.


5. Možno nie je najmúdrejšie, otvárať počas sviatkov tie najvzácnejšie poklady z pivnice. Jednak nie všetci hostia to ocenia a navyše pri zvyčajne veľmi pestrom a bohatom menu to víno zanikne.6. Na druhej strane predsa to sú Vianoce a keď sa rozhodnete pre niečo vzácnejšie podávajte ho v prvej časti obeda či večere. Hostia sú ešte svieži a pozorní a víno určite ocenia, dokonca budú počúvať váš výklad o víne. To ani nehovorím o Champagne na Silvestra – to najlepšie si dajte ako prvé!


7. Budete očarujúcim hostiteľom, ak víno pekne odprezentujete. Za každou dobrou fľašou sa skrýva príbeh vinára, odrody či regiónu. Minimálne si dôkladne preštudujte etiketu a vyhnete sa neočakávaným otázkam.


8. Nezabúdajte na vodu – najideálnejšia je nesýtená a bez minerálov, aby neovplyvňovala chuť vína. A vždy by mala byť teplejšia, aby neodlákavala pozornosť.


9. Ja milujem, keď sa na záver večera opäť podáva šumivé víno. Osvieži vás, povzbudí, teplota a kyselinky preberu a vy ste opäť čulí a pozorní.


10. Nikdy nepošlite do pivnice či chladničky niekoho so slovami „veď niečo vyber“. Stavím sa, že aj nechtiac prinesie to z lepšieho, čo tam máte.


11. Hostia budú očarení, ak si dáte tú námahu a vytlačíte kompletné menu spolu s vínami a položíte pred každého na stôl s malinkou pozornosťou.


Prajem vám krásne sviatočné chvíle a milé stretnutia s blízkymi pri kalichoch dobrého vína!

bottom of page