top of page

3 odtiene ružovej alebo Ako degustovať vína v roku 2021 doma

Mladá, nahodená, voňavá, sebavedomá Talianka, sediaca na terase zaliatej slnkom. Úprimná, priamočiara, veselá, energická Portugalka, popri práci a úlohami detí stíha dúšok vína. Elegantná, šarmantná, jemná dáma z Francúzska, navyše zo Champagne, vie čo chce a užíva si to.Milé dámy, hádam sa nenahneváte, ak som tri ružové vína, ktoré sme chutnali, prirovnala práve k nám. Navyše dve z nich vyrobili naozaj dámy.

Mám rada degustácie, keď si zadáte úlohu, čo chcete preskúmať (aspoň sa môžete vyhovoriť, že pracujete a nie že si len tak pochutnávate.) Môže to byť odroda, vinársky región, štýl vína, nový vinár, nový ročník.

Našou úlohou minulej soboty bolo preskúmať ružové šumivé vína. : Prosecco z Talianska, šumivé víno z Portugalska a Champagne z Francúzska.


Prosecco Tor Sé Rosé Millesimato DOC Začali sme Proseccom – šumivým vínom z Talianska. Prosecco sa vyrába len v dvoch susedných regiónoch Veneto a Friuli-Venezia Giulia na severovýchode Talianska. Región Prosecco sa nachádza medzi pohorím Dolomity a Jadranským morom. Aj dnes nájdete pri Terste malinkú dedinku Prosecco. Prosecco musí obsahovať minimálne 85% odrody Glera (predtým nazývaná Prosecco). Pôvodne bolo Prosecco vždy biele. Od leta 2020 platí nový zákon, ktorý povoľuje vyrábať Prosecco Rosé, kedy sa k odrode Glére môže pridať 10 – 15% Pinot Nero (Pinot noir alebo Rulandské modré po slovensky). Prosecco sa vyrába inou metódou ako Champagne. Najprv sa vyrobí základné víno klasickým spôsobom, následne sa víno zavedie do veľkých nerezových tlakových nádob, pridá sa cukor a kvasinky, ktoré spôsobia vznik bubliniek oxidu uhličitého.

Prosecco Tor Sé Rosé je chutný aperitív na jar a leto. Ovocné, šťavnaté, so sviežimi kyselinami. Arómy ríbezlí, egreša, drobného bobuľové ovocia a marhule. Víno je v kategórii „brut“, čo znamená že môže mať do 12 gramov cukru na liter. Úplne voľne by som to preložila ako „nie veľmi sladké“.


V akom kalichu podávať šumivé vína?

Dlhé roky sme boli zvyknutí, že šumivé vína sa podávajú vo vysokých úzkych kalichoch nazývaných flauta. Tento kalich má iba dve výhody: krásne vidíte bublinky a veľa sa ich zmestí na podnos. A tu sme skončili. Ak si chcete akékoľvek víno aj vychutnať a dať mu možnosť rozvinúť svoje arómy, používajte kalichy s väčším obsahom, napríklad kalich na biele víno. My sme používali na všetky tri šumivé vína kalich Gabriel glas, univerzálny kalich na všetky druhy vína. Prosecco podávajte dobre vychladené!


Čo k tomu jesť?

My sme si na večer pripravili: prosciutto, údeného lososa , risotto s krevetami a domácim tvarohovým cheesecake, cielene pečeným s polovičnou dávkou cukru. Každé víno sme vyskúšali s každým jedlom. Prosecco sa nám naozaj hodilo ako aperitív a potom s tvarohovým koláčikom.3 B rosé, Filipa Pato & William Wouters

Šumivé ružové víno z Portugalska, z oblasti Bairrady (kúsok dolu pod Portom). Filipu poznám veľa rokov. Dcéra známeho vinárskeho rebela z Bairrady. Veľa po ňom zdedila, včítane toho rebelstva. Po pár rokoch práce s ním si prenajala iné vinohrady a začala robiť víno po svojom. Je taká ako jej víno. Priam, úprimná, otvorená, tvrdohlavá. Vie čo chce a to ju vynieslo na piedestál – vo februári tohto roka bola vyhlásená za vinárku roka v Portugalsku.

Víno je vyrobené tradičnou metódou – druhotným kvasením vo fľaši, tak ako v Champagne. Asi úplne zbytočne budem opakovať – žiadne iné víno ako to zo Champagne

nemôžeme nazývať Champagne. Víno sa volá 3B: je vyrobené z odrôd Baga a Bical v regióne Bairrada. Na všetkých vínach od Filipy nájdete nápis: „Wines without make up!!. Vína vyrába maximálne šetrným spôsobom k prírode, cieľom je dosiahnuť oficiálne status biodynamického vína.

A ako nám 3B chutilo? Sýta farba kvôli odrode Baga, ktorá má veľmi hrubú šupku. Výrazná vôňa veľkých čiernych čerešní a jahôd, objavil sa ja červený grapefruit. Stredne plné telo. Víno je v kategórii extra brut – to je cukor do 6g na liter. Chladné a šťavnaté – ako závan Atlantiku, ktorý je od Bairrady 20 km. Filipa prezradila, že ho doma volajú „jahodový sekt“. Keď som bola v ich vinohradoch, bolo tam vidieť kusy vápenca, ako keby to tam niekto porozhadzoval. Tú mineralitu zacítite aj vo víne.

Víno sa veľmi hodí ako aperitív, podávajte k nemu ale prosciutto, jemnú salámu alebo nie veľmi presoleného údeného lososa.Champagne Duval Leroy, rosé, brut

Champagne Duval Leroy je od jeho založenia v roku 1859 v rukách tejto rodiny. V roku 1985 prebral firmu najmladší z rodiny Jean – Charles. Firma sa začala rýchlym tempom rozvíjať. V roku 1991 vážne ochorel a deň predtým, ako zomrel na rakovinu, mu musela manželka Carol sľúbiť, že vinárstvo udrží, až kým ju nebudú schopní prebrať synovia – v tom čas 8, 6 a 4 – roční. Tak sa namiesto vysnívanej reštaurácie pustila do práce na Champagne Duval – Leroy. Madame Duval Leroy mala toľko odvahy, že už v roku 2005 zamestnala ako „šéfku pivnice“ ženu - Sandrine Logette-Jardin. Bola to vôbec prvá žena v tejto funkcii v oblasti Champagne. Sandrine je tam dodnes a vyrába nádherné vína. Carol tak mala čas venovať sa strategickému rozvoju firmy. Ako jedna z prvých zaviedla vo vinárstve princípy trvalo udržateľného rozvoja. Patrí medzi najagilnejších vinárov v Champagne, bola zvolená za šéfku prestížnej organizácie Association Vinicole Champenoise. S Carol som sa stretla osobne pred tromi rokmi na zasadnutí ASI Association de la Sommellerie Internationale. Elegantná energická dáma s vášňou a hrdosťou predstavovala počas večere ich vína.


Champagne Duval – Leroy rosé brut

100% odrody Pinot noir. Lososová farba, plné telo, vo vôni toast s maslom a čerstvým letným jahodovým džemom. Víno je delikátne, komplexné, rafinované, s dlhotrvajúcou dochuťou. Samotné je úžasné. My sme ho vyskúšali aj k čerstvo pripravenému rizotu s krevetami. Fantastická kombinácia!


Inak máme skvelý recept na risotto od Alvareza Momiho:

400 g ryže na risotto, 80 g masla, 1 cibuľa, 1 kalich bieleho vína, 80 g strúhaného parmezánu, očistené krevety, 1,5 l vývaru, korenie.

Posekáme cibuľu a cesnak a dáme restovať do hrnca s 50 g masla. Pridáme krevety, potom pridáme ryžu. Vlejeme víno a necháme ho odparovať asi minútu. Postupne prilievame vriaci vývar. Za stáleho miešania vareškou varíme 15 minút. Odstavíme zo sporáka, pridáme parmezán, maslo a necháme odstáť 3 minúty prikryté utierkou (tento krok je nezastupiteľný, „ryža musí dôjsť“).


Veľa zdravia a pite len dobré vína!


Vína kúpite: www.wineexpert.sk


bottom of page