top of page

Furmint - suché víno?1. februára je Medzinárodný deň Furmintu. Poďme ho teda ochutnať.


Keď sa povie Furmint, hneď si predstavíte sladké vína z Tokaja. Áno, Furmint je jedna z troch povolených odrôd na výrobu tokajských výberov. Našťastie však v poslednom čase začíname objavovať suchú tvár Furmintu, čo vôbec neznamená nudnú – skôr naopak.


Možno to spôsobilo niekoľko činiteľov. Sladké vína už nie sú veľmi moderné. Zdravšie sa stravujeme, beháme, otužujeme. To otužovanie sa ma teda netýka, milujem horúcu sprchu. Behám už veľmi dlho a len spomínam, keď som s behom začínala na Železnej studničke, častokrát som tam bola sama. Dnes som rada, že tam vôbec zaparkujem.Ale späť k Furmintu. Ďalším problémom je, že letá sú stále teplejšie a suchšie. Počet ročníkov, v ktorých má ušľachtilá pleseň Botrytis Cinerea Persoon dostatok vlhkosti, aby mohla vykonávať svoju prácu, sa znížil z priemeru asi zo šiestich na desaťročie na tri. Takže skutočne sladké vína, ktoré charakterizujú Tokaj, sa dnes vyrábajú oveľa, oveľa ťažšie.


Rodiskom tejto odrody je oblasť Tokaja, kde sa v dokumente z roku 1571 prvýkrát spomína „pravé hrozno Tokaji Aszú“ vo vinici Hétszőlő. V roku 1611 bol názov Furmint zaznamenaný pre vinič rastúci vo vinici 20 km severne od obce Tokaj. Mimo Tokaja nájdete Furmint v Rakúsku o okolí jazera Neusiedlersee, trochu v Slovinsku, Chorvátsku a prekvapujúco v Južnej Afrike.


„Porovnávajúc ho s inými odrodami vôbec neťahá za kratší koniec. Rovnako ako Rizling rýnsky dokáže sa prejaviť od najsuchších vín po tie najsladšie. Vynikajúco odráža terroir, na ktorom sa pestuje. Podobne ako Chardonnay dokáže sa prejaviť v rôznych štýloch výroby – od nerezového tanku, cez veľký sud, barik či amforu.“ – hovorí Jancis Robinson, svetoznáma odborníčka na víno, obdivovateľka Furmintu.

Pre mňa je suchý Furmint maskulínny typ vína, so silnou štruktúrou a dymovými vôňami. Vyzrievaním nadobúda arómy lipovej kôry, hrušiek, sušených marhúľ a pomarančovej šupky. Mení sa aj farbou, získava medené a jantárové farby a orechové, korenisté príchute. Furmint kvitne skoro a dozrieva neskoro, čo vysvetľuje jeho schopnosť vyvinúť koncentráciu a bohatú štruktúru. Je vysoko citlivý na botrytídu. Je to vynikajúce víno do gastronómie, svojim plným telom vhodne doplní viaceré jedlá.


Aj keď má Furmint úžasne silný charakter - nie je také ľahké pripraviť z neho suché víno. Má obzvlášť hrubú šupku, ktorá je plná fenolov. Vinár sa má naozaj možnosť realizovať a dokázať, aby víno nebolo príliš adstringentné.My sme sa opäť vrátili k Furmintu Berecky od Matúša Vdovjaka. Matúša som spoznala asi pred 20 rokmi, ako veľmi tichého a skromného účastníka somelierskeho kurzu. Skromný je stále, ale tichý?


Na degustáciu v jeho podaní nezabudnete nikdy. Mali sme tú česť minulý rok na Tokaji, v domácom prostredí je neprekonateľný.


Furmint Berecky 2017, biele víno suché, vinohradnícka oblasť Tokaj

100% Furmint. Hrozno zberané z vinohradu vedenom v BIO režime. Spontánna fermentácia, víno produkované tradičnou metódou bez použitia selektovaných kvasiniek, enzýmov a iných prídavných látok.


Zaujme vás iskrivo slamovo žltou farbou. Vďaka jemnej botrytíde o niečo sýtejšia. Omámi vás vôňa podvečera neskorého leta na Tokaji. Vôňa dozretých hrušiek a jabĺk, zopár medových hrozienok, vulkanická pôda a práve pokosená lúka s bylinami. Vyzretá, avšak stále sebavedomá chuť. Osviežená kyselinkou a mineralitou. V ústach cítiš chuť vyzretého hrozna.


Matúš radí k nemu „holúbkov“. Východoslovenská špecialita, kapustné listy plnené mäsovou plnkou. Tak som vyskúšala – varila som ich prvý krát v živote, s nejakými obmenami. Nedusila som ich - dala som ich totiž do štvorcového hrnca a potom som zistila , že môj indukčný sporák nemá rád obdĺžnikový hrniec. Tak som ich dala do rúry a zapiekla. Boli vynikajúce, s vínom dokonalosť sama.


Vinári, od ktorých mi Furmint v poslednom čase veľmi chutil:  • Vinárstvo u koňa, Marián Takáč, https://www.facebook.com/marian.takac.507
Furmint z Maďarska:


Použitá literatúra:

Robinson, Jancis: Wine Grapes, 2012

Robinson, Jancis: In a Ferment about Furmint, 2020

Puckette, Madeline, Hammack, Justin: Wine Folly 2018

bottom of page