top of page

Kiwi Sauvignon blanc je ako bungee jumping do egrešového kríka!

„Kiwi Sauvignon blanc je ako bungee jumping do egrešového kríka!“ Tim Atkin

Novozélandský Sauvignon Blanc je nezameniteľný a ľahko nadväzujúci známosti. Známy kritik Tim Atkin o ňom povedal: „Je ako bungee jumping do egrešového kríka“. Je to poklona či naopak?


Pre mnohých z nás bol Kiwi Sauvignon Blanc tým vínom, ktorý nás do sveta vína priviedol. Boli sme šťastní, keď sme ho v anonymnej degustácii odhalili. A stále je istotou v chladničke počas letných horúcich dní. Čo sa mu podarilo za tak krátku dobu môžeme rozhodne nazvať úspešným príbehom.


Pamätám si moment, kedy som prvý krát ochutnala Sauvignon blanc z Nového Zélandu. Bolo to v roku 2002 a objednal ho Štefan Valovič, vtedy prezident našej asociácie somelierov. Niekde degustoval a víno sa mu veľmi páčilo.Keď Sauvignon dorazil, nastala na chvíľu panika. Pozerali sme na fľašu so skrutkovacím uzáverom ako na zjavenie. Vyzeralo to ako malinovka a my sme ho chceli servírovať vo vyhlásenej Francúzskej reštaurácii hotela Devín. Dnes už vieme, že je to vynikajúci uzáver na vína, ktoré chceme uchovať vo fľaši aromatické a svieže. Navyše sú prevenciou voči oxidácii vína a TCV (tzv. korok).


Skrutkovací uzáver však nie je takou novinkou, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Jedna z najznámejších značiek tohto uzáveru Stelvin bola vyvinutá na konci 60. a začiatkom 70. rokov francúzskou spoločnosťou Le Bouchage Mécanique. Objednal si ju Peter Walla, vtedajší výrobný riaditeľ austrálskeho vinárstva Yalumba. Uzáver Stelvin bol vyskúšaný v rokoch 1970 a 1971 na švajčiarskom víne z odrody Chasselas. Od roku 1973 sa spoločnosť Yalumba a skupina ďalších vinárstiev - Hardys, Penfolds a mnohé ďalšie austrálske vinárstva zapojili do vývoja a overovania tohto konceptu a začali ho masívne využívať v roku 1976.


Určite odporúčam pred ďalším čítaním tohto článku otvoriť si fľašu Sauvignon blanc 2020, Rapaura reserve. Je to ukážkový príklad Sauvignonu z Nového Zélandu, ilustrujúci nižšie napísané. Rapaura springs je vinárstvo, ktoré vzniklo v roku 1985 spojením dvoch silných vinárskych rodín - rodiny Neylon a Wiffin.Citrónovo žltá veľmi svetlá farba, vysoká viskozita. Vo vôni marakuja, guava, citrusové tóny. V chuti veľmi svieže, šťavnaté – chceš ďalší dúšok. Vyrovnané kyselinky, stredne plné víno, zamatové, stredne plná dochuť. Na konci grapefruitové tóny a kôra z limetky, smotanový jogurt s marakujou. Ja som si dala k nemu tmavý toast, natretý čerstvým kozím syrom a plátkom údeného lososa. Veľmi sa to k tomu hodilo! Kombinácia čerstvého kozieho syra so zelenými bylinkami je voľbou na istotu.


Začalo to možno Hakou

Nový Zéland som precestovala od juhu na sever a bola to jedna z mojich najdobrodružnejších vínnych ciest. Išli sme tam na mesiac a nemali sme nič dohodnuté. Napriek tomu všetko klapalo. Vždy sme našli dobré ubytovanie za vynikajúcu cenu, jedlo a o víne ani nehovorím. O tom však niekedy nabudúce. Pre začiatok trochu histórie. Vinič priniesol do krajiny James Busby – rodák zo Škótska – považovaný za „otca" austrálskeho vinárskeho priemyslu. V roku 1832 doviezol viac ako 437 odrôd z Francúzska a Španielska do Hunter Valley, najstaršej vinárskej oblasti Austrálie nachádzajúcej sa 180 km na sever od Sydney. Potom sa presunul na Nový Zéland, kde sa stal prvým britským rezidentom. O ďalší rozvoj vinohradníctva a vinárstva sa tu postarala katolícka cirkev. Založila vinárstvo v Hawke´s Bay – Mission Estate Winery, ktoré začalo víno predávať ako prvé a predáva ho dodnes. Vláda však nepodporovala konzumáciu alkoholu a v roku 1920 vyhlásila referendum za prohibíciu. Obyvateľstvo sa však postavilo proti. Až do roku 1960 sa mohol alkohol predávať na verejných miestach len do 18.00 a až od roku 1990 bolo možné kúpiť si víno v obchode. Dnes nájdete široký sortiment vína všetkých cenových relácií v každej sieti obchodov. Ujal sa tiež austrálsky spôsob predaja vína "Bring your own!" (Prines si vlastné!). Reštaurácie zvyčajne nemajú licenciu na predaj alkoholu, preto privítajú, ak si víno prinesiete sami. Tieto reštaurácie sú označené tabuľkou B. Y. O. Spokojné sú obe strany. Zákazník si kúpi víno, na ktoré má chuť, vo vinotéke za veľmi prijateľnú cenu, a reštaurácia si zaráta minimálne korkovné.


Rituál Haka

Ak ste ešte nevideli maorský bojový tanec Haka, ktorý je tradičným rituálom pred každým zápasom národného tímu rugby All blacks, určite si to pozrite. Pomáha k dosiahnutiu jednoty, ktorá ide ruka v ruke so silou. Bola to možno práve Haka, ktorá naštartovala revolúciu v novozélandskom vinárstve v rokoch 1972 – 73. Veľká Británia vstúpila do EU a obmedzila import mliečnych výrobkov z Nového Zélandu. Ten sa rozhodol presmerovať sa od výroby mlieka, syrov a jogurtov k výrobe vína. Štartovacie podmienky boli veľmi dobré, keďže Novozélanďania boli zvyknutí na vysoký stupeň hygieny, ktorý vyžadovala mliekárenská výroba. K zmenám vo vinárskom priemysle prispelo aj to, že domáci vinári vyrazili za skúsenosťami za svojimi kolegami do Európy. Mnoho vinárskych konzultantov pozvala na návštevu krajiny aj vláda Nového Zélandu. Ozývali sa hlasy, že by sa mal viac vysadiť Műller- Thurgau a že vinice by sa nemali zakladať na južnom ostrove, lebo je tam chladné podnebie. K rozvoju prispeli aj „backpackers" (batôžkári). V sedemdesiatych rokoch bol Nový Zéland populárnou destináciou pre mladých ľudí zo západnej Európy. Bolo tam krásne a mimoriadne lacno. Niektorým sa tu zapáčilo, presťahovali sa sem a začali tu žiť a vyrábať víno. A ako sa začala rozvíjať oblasť Marlborough na severe južného ostrova, ktorý dnes má viac ako 25 160 hektárov vinohradov? Vinárstvo Montana, ktoré vtedy vlastnilo vinice na severnom ostrove v Hawke´s Bay, sa chcelo rozšíriť. Vinice na severnom ostrove boli však už veľmi drahé.

V roku 1973 kúpili vinice práve v Marlborough, kde bola cena pôdy desaťkrát nižšia najmä kvôli tomu, že sa všeobecne považovala už za veľmi chladnú oblasť. Experimentálne vysadili Sauvignon blanc, ktorý následne spôsobil revolúciu vo svete vína. Vinárstvo vyrába vína v Marlborough dodnes. Je to jedno z piatich vinárstiev patriacich pôvodnej Montane – Brancott Winery. Prečo sa sauvignonu práve tu tak darí? Marlborough má nízký sezónny úhrn zrážok, silné slnečné lúče a veľký rozdiel teplôt v noci a vo dne. A keď revolúciu, tak poriadnu – novozélandskí vinári začali dodávať na trh vína vo fľašiach so skrutkovacím uzáverom, ktorý sa v tom čase nikde inde nepoužíval. V správe organizácie New Zealand Wine za rok 2020 sa uvádza, že Nový Zéland práve zaznamenal 25. po sebe idúci rok rastu vývozu! Aj tu vidíme trend idúci smerom k trvalo udržateľnému rozvoju, organickým vínam a znižovaniu síry vo vínach. Mimochodom „New Zealand Wine“ je národnou organizáciou pre sektor hrozna a vína v krajine s viac ako 600 členmi pestovateľmi a 700 členmi vinárstva. Spoločnosť bola založená v marci 2002 a je jediným jednotným národným orgánom vinárskeho priemyslu na svete. Čítať ich výročné správy za uplynulý rok veľmi skoro v nasledujúcom roku, pekne graficky spracované s podrobnými štatistikami je zážitkom.


Pri jednej z našich ďalších ochutnávok sme ochutnali Sauvignon blanc z limitovanej edície Bull Paddock Vineyard vinárstva Rapaura Springs, ročník 2019.

Vinica Bull Paddock Vineyard sa nachádza v podoblasti Dillons Point v dolnom údolí Wairau v údolí Marlborough. Víno dostalo svoj názov, pretože predchádzajúci majiteľ pôdy, na ktorej sa vinica nachádza, povedal, že je dobrá iba na chov býkov. Veľmi sa mýlil!Vo vôni: vinohradnícka broskyňa, žltý melón, hruška, mäta, marakuja. Chuť je už zaguľatená, limetka, fenikel, v závere grapefruit. Ideálny napríklad ku špargli, ktorá má teraz sezónu:  • uvaríme špargľu

  • posypeme natvrdo uvareným pokrájaným vajíčkom,

  • na to veľa posekanej petržlenovej vňate a veľa horúceho masla

Musíte vyskúšať!

bottom of page