top of page

Kvalitné víno v sebe nesie esenciu lásky, slnka a umu vinára.

Foto: Archív Beáty Vlnkovej Rozhovor pripravila: Martina Valachová, 40plus.skBeáta Vlnková je prezidentkou Asociácie someliérov Slovenskej republiky. Jej meno sa spája so Školou vína, ktorú vedie viac ako desať rokov. Získala kvalifikáciu Certified Sommelier, ktorú udeľuje prestížny Court of Master Sommeliers vo Veľkej Británii. Je držiteľkou Advanced Certificate londýnskej Wine & Spirit Education Trust. Sme radi, že sme sa mohli porozprávať o esenciách, ktoré v sebe nesie kvalitné víno.

Beáta, ako ste sa dostali k vínu a somelierstvu?

Pred viac ako 15 rokmi som pracovala v hoteli Devín v Bratislava ako prevádzková riaditeľka. Práve hotel Devín bol sídlom novozaloženej Asociácie somelierov Slovenskej republiky. Vtedajší prezident asociácie Štefan Valovič ma oslovil, či by som pre nich chcela pracovať. Bol to práve on, ktorý ma k vínu priviedol.


Víno je skôr doménou mužov. Museli ste svoju odbornosť výraznejšie dokazovať? Dávali vám muži najavo, že ste žena?

Nikdy som tento pocit nemala. Skôr naopak. Moji kolegovia somelieri sú veľkí gentlemani. A vinári boli vždy ochotní viesť so mnou siahodlhé rozhovory.


Vedia Slováci oceniť kvalitné víno?

Určite áno. Našťastie práve zažívame boom záujmu o víno – v prvom rade o slovenské víno. Zaujímavé však je aj rozširovať svoje obzory, porovnávať odrody či regióny celého sveta.


Ktorá odroda je vaša najobľúbenejšia?

Milujem Riesling a Pinot noir. Sú to odrody nie najľahšie na dopestovanie, ale veľmi zaujímavé, meniace sa počas svojho života.


Šéfujete Asociácii someliérov. Je dnes o someliérstvo záujem?

Nie je to najľahšie, lebo na Slovensku nie je práca someliera docenená. Väčšinou ľudia vidia len ten vrchol ľadovca – ochutnávanie vína. Ale za tým sa skrýva nespočetné množstvo prenesených kartónov vína, naleštených kalichov, teoretického štúdia, nočných odpracovaných hodín. Ale veď práve somelier je ten, kto dodá punc dobrej reštaurácii.

V rámci vašej Školy vína robíte množstvo workshopov a školení.  Zaujímajú sa o vaše školenia aj laici? V čoraz väčšej miere. Dokonca aj na profesionálnych somelierskych kurzoch je dnes viac ako polovica laikov. Víno je predsa súčasťou kultúry a vždy  sprevádzalo kultúrne civilizácie. Ak sa chcete blysnúť ako skvelý hostiteľ či na obchodnom rokovaní alebo doma pre svojich priateľov, aspoň základné vedomosti o víne k tomu nevyhnutne patria.


Dokáže účastník po absolvovaní školenia jasne rozoznať kvalitné víno od nekvalitného?

Lekcia či kurz o víne je len začiatok. Ale určite vám urýchli a uľahčí vstup do čarovného sveta vína. Keď chcete byť dobrý v akejkoľvek oblasti, musíte pravidelne trénovať. A to sa nám práve pri objavovaní sveta vína páči.


Máte medzi slovenskými vinármi svoje obľúbené značky?

Na kurzoch vždy hovorím posudzuj to čo máš v kalichu! Baví ma objavovať nové vína a nedá sa povedať, že u jedného vinára sa mi páči všetko a u druhého nič. Vždy sa nájde niečo čo vás práve v danej chvíli, v danom počasí, alebo pri určitom jedle osloví.


Vedia sa slovenskí vinári dostatočne odprezentovať aj vo svete? Resp. je záujem o slovenské vína?

Určite sme aj tu zaznamenali veľký pokrok, Stále však musíme mať na mysli, že sme mini vinárska krajina z hľadiska obrábaných hektárov vinohradov – necelých 10 000 ha. Čo je to v porovnaní so Španielskom s 1 mil. hektárov, Francúzskom s 800 000 ha či Talianskom so 750 00 vinohradov.


Ako žena musím zhodnotiť, že vyzeráte skvelo. Myslíte, že je to aj vďaka vínu?

Ďakujem pekne. Určite áno, ale pridajte k tomu beh 6 km minimálne 5x do týždňa, joga 3x do týždňa, v lete bicykel a zdravé jedlo (väčšinou) bez cukru.bottom of page