top of page

Madeira - zelená oáza uprostred oceánu, banány a pečené víno

Cestovanie lietadlom milujem a podobne ako Simona Stašová v Románe pro ženy, akonáhle sa ocitnem na letisku, nadýchnem sa a život nadobúda nové rozmery. Madeira – autonómna oblasť Portugalska s hlavným mestom Funchal, súostrovie s obývanými ostrovmi Madeira a Porto Santo, západne od Maroka.

Lietanie milujem, každá cesta je prísľubom objavovania nových obzorov. Napriek tomu, keď sa lietadlo začalo blížiť k ostrovu a zbadala som malinkú pristávaciu dráhu vybudovanú na mohutných stĺpoch mimo pevniny, adrenalín stúpol i mne. Dúfala som, že piloti nie sú práve v zácviku, ako sa to niekedy pri letenkách s dobrou cenou zdá. Letisko Madeira patrilo k tým najnebezpečnejším na svete. Po veľkej havárii v roku 1977 rozhodli sa letisko zväčšiť a keďže na pevnine nebol priestor, obrovská platforma na 180 mohutných stĺpoch bola vysunutá do mora. Po skončení Majstrovstiev Európy vo futbale v tomto roku bolo letisko premenované po rodákovi z Madeiry na Cristiano Ronaldo Airport.

Ostrov, ktorý má ročne okolo 3000 mm zrážok, je celý rok zelený. Pre porovnanie juh Slovenská má ročný úhrn zrážok cca 500 mm, Vysoké Tatry 2000. Najrôznejšie druhy kvetín, strelície rastú všade ako burina, cukrová trstina a pre mňa veľkým prekvapením – veľké mnoštvo banánov. Úroda sa zbiera viackrát ročne a všetko putuje do materskej krajiny Portugalska. Hneď vedľa banánov vinič – je to asi jediná krajina, v ktorej som doteraz videla takú blízku a úspešnú symbiózu týchto dvoch plodín. Medzi nimi na strmých svahoch upravené domčeky, vymaľované na bielo s červenými strechami. Očarená ostrovom, som prvé dva dni som písala domov deťom, že už tu zostávam.Pečené víno

Vinič na Madeire pestuje niekoľko stoviek malých vinohradníkov na roztrúsených miniatúrnych vinohradoch. Celkovo je tu približne 1700 ha viniča na vulkanickej pôde. Našou prvou zastávkou bolo vynikajúce vinárstvo Barbeito. Ricardo Diogo, pravnuk zakladateľa firmy, nakupuje hrozno približne od 120 – 150 vinohradníkov, tých istých už dlhé roky. Väčšina vinohradníkov na ostrove vlastní menej ako 1 ha. Vinič sa pestuje na pergolu. Ostrov je malý, preto často pod ňou nájdete kapustu či inú zeleninu. Madeira je ostrovom večnej jari, v zime nie menej ako 15 stupňov, v lete málokedy viac ako 25 stupňov. Preto hrozno nikdy nedozreje tak, aby malo vysoký obsah cukru. Piť ho v klasickej forme by asi nebolo veľmi príjemné a práve preto sa fortifikuje.Ako vznikla Madeira?

V dávnych časoch bol ostrov Madeira poslednou zastávkou portugalských moreplavcov, kde nabrali aj víno. Aby sa víno na dlhej ceste do Ameriky nepokazilo, pridali podľa vzoru portského trochu pálenky z cukrovej trstiny. Zistili však, že ak víno nepredali a doviezli späť - po mesiacoch plavby na lodi bolo víno vďaka tropickým podmienkam, teplu a neustálemu pohybu oveľa chutnejšie. Začali preto realizovať tento spôsob aj „na suchu“ . Víno nechali vo veľkých sudoch na dvore, kde na ne po celý čas pálilo slnko.Ako sa vyrába Madeira?

Pestujú sa tu ušľachtilé odrody Cercial, Verdelho, Bual a Malmsey, avšak na viac ako 80% plochy je vysadená Tinta Negra Mole – modrá odroda, z ktorej sa vyrába základná Madeira.Vyrobí sa základné víno, ktoré sa v určitej fáze fortifikuje (doliehuje)vínnym destikátom 95% obj. Základný štýl Madeiry z odrody Tinta Negra Mole sa vyrába v „estufagem“ – čo sú vysoké tanky, dnes už väčšinou vyrábané z nerezu. Vo vonkajšom plášti je 40 – 50 ° Celzia a víno tu strávi minimálne 3 mesiace. Prebieha tu proces „madeirizácie“ – proces , pri ktorom pôsobením tepla víno získa typickú jantárovú farbu a arómy oxidácie – t.j., pečenia, praženia, dymu, orieškov a karamelu. Madeira vyššej kvality dozrieva v sudoch, ktoré sú uložené v miestnostiach vykurovaných horúcou parou. Madeira najvyššej kvality vyzrieva výlučne pôsobením slnečného tepla, sudy sú uložené na vrchných poschodiach vinárstiev. Madeira vyrobená z ušľachtilých odrôd nesie meno odrody na etikete a podľa toho sa vieme zorientovať i v sladkosti:

  • Sercial – suché vína

  • Verdelho – polosuché

  • Boal – polosladké

  • Malmsey - sladké.

Najvzácnejšie sú vína s označením Colheita a Vintage – ročníkové, lahôdkou Frasqueira – dozrieva viac minimálne 20 rokov, sú to rodinné poklady dediace sa z generácie na generáciu.Blandys

Založené v 17. storočí. Sudy sú uložné v štvorposchodovom dome, v podkroví je najvyššia teplota okolo 45° Celzia - sem idú sudy s najnovším vínom a postupne sa víno presúva o poschodie nižšie. I toto miesto majú anjeli radi, vyparí sa tu 2 – 6% vína. Víno v sudoch dozrieva, avšak keď sa raz už nafľašuje, proces dozrievania je zastavený. Naša somelierka v Blandy´s, Rita Azevedo, je pre Madeiru zapálená, ovláda všetky detaily a vyjadruje ľútosť nad tým, že víno Madeira dnes nie je veľmi v kurze. „Je to veľká škoda, že aj u nás je stále zaužívané že Madeira je buď na varenie alebo sladké víno k dezertu. Pritom však práve polosuché a polosladké vína z toho ostrova majú široké možnosti snúbenia s jedlom. Sú ideálnym aperitívom a spoločníkom k predjedlám.“
Hlavné mesto Funchal

Čo musíte zažiť:

Vo Funchale cestu lanovkou do botanickej záhrady, ktorá sa rozkladá vysoko nad mestom – nekupujte si spiatočný lístok – je to zbytočné, cesta dolu je nenáročná a môžete sa zblízka kochať upravenými domčekami s krásnymi záhradami

Cestu autom okolo ostrova - keď si budete požičiavať auto, skúste si požičať to najnovšie čo majú - tie o niečo staršie majú z horských cestičiek Madeiry úplne zničenú prevodovku

Navštívte čarovnú dedinku Calheta, kde sa z cukrovej trstiny vyrába „aguardente“ – brandy. Určite tam ochutnajte „ponchu“ – nápoj z tejto pálenky s pridaným medom a šťavou z citróna.

bottom of page