top of page

MCC, CAPE DOCTOR a najväčší stôl na svete

“Hlavnou podmienkou pochopenia cudzej krajiny je, aby ste ju ovoňali” , Rudyard Kipling


My sme Afriku nielen voňali, ale najmä chutnali. Podarilo sa mi nahovoriť 12 odvážnych účastníkov (Juhoafrická republika je dosť vzdialená a predsa len neznáma veličina) – somelierov, vinárov a obdivovateľov vína a včera sme sa vrátili z 10- dňovej Vínnej cesty Kapské mesto.


Južnú Afriku zaraďajeme z vinárskeho pohľadu do Nového sveta, avšak víno je tu udomácnené viac ako 350 rokov. Veliteľ Holandskej východoindickej spoločnosti Johan van Riebeeck niekoľkokrát písal do Európy a žiadal zaslanie sadeníc z Nemecka, Francúzska, Španielska a Čiech. Prvá úspešná úroda bola zozbieraná v roku 1659, 15 litrov z francúzskej odrody Muscadel. O rozvoj vinárstva sa veľkou mierou zaslúžil nový veliteľ spoločnosti Simon van der Stel. Zobral sem francúzskeho vinára, založil osadu Stellenbosch a docielil, že mu pridelený statok pod Stolovou horou Constantia. Sladké víno z Muškátu Alexandrijského milovali kráľovské dvory v celej Európe a rád si ho užíval aj Napoleon.


Letmým pohľadom na mapu by sa nám možno zdalo, že v okolí Kapského mesta musí byť veľmi teplo na pestovanie viniča. Dôležitú úlohu zohráva prítomnosť dvoch oceánov, ochladzujúci vplyv Bengálskeho prúdu prichádzajúce z Antarktídy a silný juhovýchodný vietor prezývaný „Cape Doctor“. Profilové odrody Chenin blanc, Sauvignon blanc, Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Shiraz, Pinotage (pýcha Juhoafričanov, vyšľachtená v Stellenbosch), Pinot Noir a Merlot.


1. deň – odlet z Viedne, cez Dubaj (6 hodín), za hodinu do Cape Town (9 hodín). Emirates to začína flákať, počas jedla už šetria Baileys či Hennessy! Víno je nepitné, závidíme Business Class, hoci je otázkou či to Champagne v tých výškach chutí tak isto?!


2. deň – podvečer prílet do Cape Town a presun do vinárskej oblasti Durbanville -asi 40 km.  Večera v miestnej reštaurácii – úžasné steaky – ako sme si to neskôr potvrdili všade v Južnej Afrike! Degustujeme prvé MCC, Sauvignon Blanc, Chenin Blanc a Pinotage. Zatiaľ len tak zľahka, ale MCC nás začína zaujímať! MCC – – Méthode Cap Classique – šumivé vína vyrobené tradičnou metódou druhotného kvasenia vo fľaši, z rôznych odrôd, tie najlepšie zo Chardonnay a Pinot Noir.3. deň – vinárska oblasť Durbanville – zatiaľ nie veľmi navštevovaná turistami. Prvé vinárstvo Nitida. Keď sa povie Južná Afrika, všetci si prestavíme len plné červené vína. Omyl! V Durbanville určite. Väčšina vinohradov je vo výške 100 až 350 metrov nadmorskej výšky a presne o 16.00 začína fúkať silný vietor „Cape Doctor“ od Atlantického oceánu. Ochladí slnkom vyhriate vinohrady a chráni ich pred plesňovými chorobami. Plný Sauvignon Blanc a Semillon štýlu Bordeaux, Riesling s typickým nádychom ľanového oleja. Popoludní obed a vinárstvo Meerendal – vyzretý Merlot, Pinotage a Shiraz.4. deň – celodenný výlet , ktorý zabezpečujú „domáci“ – 15 rokov žijúci manželský pár v Afrike – manželia Vetrovci. Starajú sa tiež o perfektnú a bezpečnú dopravu mikrobusom počas celej vínnej cesty. Cesta lemovaná Stolovou horou, Levou hlavou a Dvanástimi apoštolmi, pôsobivá pláž Camps Bay, malebná rybárska dedina Hout Bay, cesta popri oceáne Chapman´s Peak Drive s dramatickými výhľadmi. Cieľom je Cape Point a Mys dobrej nádeje – najjužnejšo – západnejší bod afrického kontinentu. Príroda tu pripomína svoju silu – vysoké útesy, mohutné oceány Atlantický a Indický, neskrotný vietor – ohromujúce nezabudnuteľné výhľady. Našu myseľ i pohľad ukľudní kolónia afrických tučniakov.


5. deň – najznámejšia vinohradnícka oblasť Stellenbosch. Nachádza sa asi 50 km od Cape Town na východ. Po Cape Town najstaršie osídlenie v Južnej Afrike. Sú tu vynikajúce podmienky na pestovanie viniča – hornatá krajina, dostatok zrážok, vhodná pôda, rôznorodosť terroir. Vinárstvo Eikendal – už obľúbené MCC na privítanie, opulentné vyzreté Chardonnay, krásne červené (vínami sa bude podrobne zaoberať ďalší článok o pár dní). Jazda na traktore cez vinohrady s výhľadmi ako z filmu, takmer michelinovsky obed. Popoludní Simonsig. Vinárstvo, ktoré vyrobilo prvé MCC v roku 1971 – Kaapse Vonkel. Srdečne nás víta osobne Jacques Jordaan, marketing&sales manager. Chodí na Slovensko pravidelne, úprimne a otvorene nám rozpráva o živote v Južnej Afrike. Vyzretý Cabernet Sauvignon 2009 a slamový lahodný mok Muškát Ottonel 2011. V idylickom centre mesta chutnáme prvý krát carpaccio z Kudu – africkej antilopy. Vemi chutné!


6. deň – Stolová hora a vinárska oblasť Constantia. Vždy začiatkom novembra Cape Doctor oznamuje príchod leta mohutnou silou. Na vlastnej koži sme zakúsili jeho rýchlosť a kvôli tomu sa 3 dni nedalo ísť na Stolovú horu. Sme dieťami šťasteny, vietor ustal, a po dvoch hodinách čakania na lanovku sa nám Stolová hora ukázala v najkrajšom svetle. Vo výške 1078 m sa pred nami rozprestiera priestranná plošina, rovná ako stôl. Ideálna viditeľnosť viac ako 200 km. Constantia – vinárstvo Klein Constantia. Pôvodný statok Constantia sa rozdelil na dve časti a Klein Constantia prevzala výzvu produkovať preslávené víno a od roku 1986 produkuje vynikajúci Muscat de Frontignan pod názvom Vin de Constance. Okrem toho Sauvignon blanc ako zo Sancerre (spolupráca s Domaine Pascal Jolivet) a chutné červené Estate Red.


7. deň – rozdelili sme sa na 3 skupiny – milovníkov golfu, safari a prehliadky centra Cape Town, kde sme videli: Six District Museum – spomienka na apartheid, prekvapujúcu kaviareň Truth (veľký boom baristov a dobrej kávy v Cape town), Bo- Kaap – muslimskú štvrť, Talianom založenú a vedenú vinotéku Openwine (tu sme ochutnali špičkové malé butikové vinárstva – africké) a večer v The Crypt Jazz Restaurant.


8. deň – vinohradnícke oblasti Paarl a Franshoek. Paarl je druhá najväčšia a najznámejšia vinárska oblasť. Stredomorské podnebie, suché a horúce letá, daždivé zimy. Významná poľnohospodárska oblasť – okrem hrozna sa tu pestujú olivy, guavy, pomaranče, kukurica. Paarl hral významnú rolu pri utváraní jedného z ďalších oficiálnych jazykov Južnej Afriky – afrikánčiny. Je to západogermánsky jazyk. Základ tvorí reč holandských kolonizátorov, názvy zvierat a rastlín sa prebrali z domorodého jazyka. Vinárstvo Nederburg – ikonické vinárstvo, veľkolepý kaštiel už od roku 1791 v očarujúcom architektonickom štýle Cape Dutch. Pestujú 36 odrôd, sú vynikajúci vo vytváraní kupáží. Obedujeme v rozkvitnutej záhrade a všetky naše zmysly vnímajú – oko má veľkolepý výhľad na vinohrady a hory, nos sa nevie nasýtiť vône rozkvitnutých kvetov a aróm vína, chuť je potešená skvelým jedlom – naprílad burger z antilopy. Popoludní vinárska oblasť Franshoek – „francúzsky kút“. Pôvodne osídlená Hugenotmi z Francúzska, ktorí tu zanechali svoj typický šarm a sídlo dobrého jedla a vína. Z vinárstva Haute Cabrière máme celý Franshoek ako na dlani.9. deň – Waterfront. Slnečné sobotné predpoludnie, krásny prístav, noblesné nábrežie, sviatočná nálada, obrovské nákupné centrum Victoria &Alfred Wharf, africká hudba, tržnica, výskajúce deti. Z našich „účastníkov zájazdu“ sa utvorila úžasná partia, heslo „MCC“ nám bude veľmi chýbať.10. Odlet cez Dubaj do Viedne. Emirates si napráva reputáciu, letíme modelom A380 a smädom netrpíme.


Máme krásne suveníry (rozumej víno, ten najzdatnejší 12 fliaš v jednom kufri), hlavy plné dojmov, farebných obrazov a pocitov. Víta nás upršaný novembrový deň, ale trochu sa domov aj tešíme. Kapské mesto a vinárske oblasti okolo neho naozaj patria k najmalebnejším na svete a vína z Južnej Afriky majú svoje miesto na vinárskej mape kvalitných vín. Je nám smutno z toho, že politická a ekonomická situácia v krajine je najhoršia za posledné roky a vinárstvo sa dostáva na kritickú križovatku. Vinári a vinohradníci čelia mnohým ťažkostiam – mimoriadne sucho už tretí rok, nízke ceny hrozna aj vína, žiadna vládna podpora, bezpečie vinárskych fariem. Potešilo ma veta Schalka Stapelberga z vinárstva Signal Gun: „Sme tu už 350 rokov, nevidím preto dôvod, prečo by sa to malo zmeniť.“


bottom of page