top of page

Pijem Champagne len pri dvoch príležitostiach ...

Pijem Champagne len pri dvoch príležitostiach: „Keď som zaľúbená, a keď nie som“ (Coco Chanel)

Champagne je stále veľmi podceňované. Nie, nemám na mysli to, ktoré stojí zaprášené niekde na polici na benzínovej pumpe neviem koľko týždňov. Ani to, ktoré vyzerá ako Barbie a fľaša s etiketou stojí viac ako jej obsah. A je jedno, či Champagne pochádza v veľkých šampanských domov alebo ho vytvorili malí výrobcovia. Dôležité je, aby odrážalo tradíciu či terroir.

Pritom je to nádherný nápoj, ktorý môžete piť doslova od raňajok, cez obed a na večeru. Raňajky mojich snov je Benediktínske vajce s losom a k tomu kalich Champagne. Champagne je víno, ktoré je schopné doprevádzať kompletné menu. Hodí sa dokonca aj k červenému mäsu, len musíte zvoliť správnu omáčku.

Champagne má bohatú históriu a dámy sú jej neoddeliteľnou súčasťou. Nielen pre to, že ho mnohé v minulosti či dnes pili, ale aj preto že ho vyrábali či vyrábajú. Dokonca sa hovorí, že kalich na Champagne, tzv. miska bola vymodelovaná podľa pŕs Madame Pompadour, ktorá Champagne zbožňovala. Mnohé z nich prišli o manželov či už počas I. alebo II. svetovej vojny a chtiac či nechtiac museli za tragických okolností prebrať vedenie vo firmách. Za všetky stačí spomenúť Lily Bollinger, Marie-Louise Lanson de Nonancourt alebo Madame Clicquot.

My sme ochutnali Champagne od dámy, ktorá sa volá Carol Duval-Leroy.

Champagne Duval- Leroy je od jeho založenia v roku 1859 v rukách tejto rodiny. V roku 1985 prebral firmu najmladší z rodiny Jean – Charles. Firma sa začala rýchlym tempom rozvíjať. V roku 1991 vážne ochorel a deň predtým, ako zomrel na rakovinu, mu musela manželka Carol sľúbiť, že vinárstvo udrží, až kým ju nebudú schopní prebrať synovia – v tom čas 8, 6 a 4 – roční. Tak sa namiesto vysnívanej reštaurácie pustila do práce na Champagne Duval – Leroy. Madame Duval -Leroy mala toľko odvahy, že už v roku 2005 zamestnala ako „šéfku pivnice“ ženu - Sandrine Logette-Jardin. Bola to vôbec prvá žena v tejto funkcii v oblasti Champagne. Sandrine je tam dodnes a vyrába nádherné vína. Carol tak mala čas venovať sa strategickému rozvoju firmy. Ako jedna z prvých zaviedla vo vinárstve princípy trvalo udržateľného rozvoja. Patrí medzi najagilnejších vinárov v Champagne, bola zvolená za šéfku prestížnej organizácie Association Vinicole Champenoise. S Carol som sa stretla osobne pred tromi rokmi na zasadnutí ASI Association de la Sommellerie Internationale. Elegantná energická dáma s vášňou a hrdosťou predstavovala počas večere ich vína.

Champagne Duval- Leroy, Brut reserve

Chardonnay, Pinot noir, neročníkové

Zlatistá farba, jemná nevtieravá vôňa, maslové tóny.

My sme ho podávali ako aperitív a rozhodli sme sa pre rozmarnú kombináciu : čerstvo upečené maslové pukance. Prekvapivo dobrá kombinácia. Maslové tóny v obidvoch sa krásne prepojili a určite odporúčame ako skvelý začiatok čohokoľvek.

A keď nemáte pukance, stačí aj čerstvý chlieb s maslom. Nami vždy skúšaná kombinácia so Champagne a nikdy nesklamala.


Champagne Rosé Prestige Duval – Leroy, Premier Cru

Označenie Premier Cru a Grand Cru na fľaši zjednodušene znamená, že hrozno pochádza z tých najlepších vinohradov v Champagne

Farba: pastelová ružová. Vo vôni klasické brioškové tóny, arómy jahôd, čiernych ríbezlí, malín.

Plné ústa, maslové sušienky, v chuti toast s džemom z pomarančových šupiek, nie veľmi zrelá broskyňa. Veľmi príjemný kontrast sladkasto – horkastej chuti. Dlhotrvajúca dochuť.

Champagne Duval – Leroy Blanc de Blancs

„Blanc de blancs“ na etikete Champagne znamená, že je to 100% odrody Chardonnay.

Svetlá iskrivá bledožltá farba. Šťavnaté a ovocné. Vo vôni hruška, dula a biela broskyňa. V chuti ovocný pohár z bieleho ovocia – hrušky, broskyne a jablka. Poliate trochou gréckeho jogurtu a pár kvapkami citróna. Mimoriadne dlhá dochuť.


Fleur de Champagne Premier Cru

Od roku 1911, keď sa klasifikácia viniča v Champagne, stala oficiálnou, vytvoril Raymond Duval-Leroy výnimočné víno. Ako prvý pracoval na šampanskom, ktoré spájalo odrody Chardonnay a Pinot Noir vybrané iba z dedín klasifikovaných ako Grand Cru a Premier Cru.Kalich tohto Champagne pite dlho a pomaly. Nádherné sa mení vo vôni aj chuti. Najprv sme v nose zachytili arómy čajovej ruže, bielych kvetov a zeleného jablka. V chuti veľmi svieže, kyseliny pekne v harmónii, mandarinky a biele broskyne. Keď sa v kalichu otvorí a mierne oteplí arómy sa menia na figový džem na toaste. Taktiež chuť sa teraz prejaví naplno. Plné a opojné telo, jemne opečený toast, zrelý ananás, nedeľná bábovka s domácim džemom. Jemný závan minerálov, ktorý odráža vápencovú pôdu v Champagne. My sme si k tomu dali krevetky s troškou domácej majonézy – vynikajúce.

Veľmi dlhá a vyvážená dochuť. Elegantné víno, ktoré si užite pri výnimočnej príležitosti.

bottom of page