top of page

Skvelé chrumkavé pečené zemiaky


Recept od Mareka Schmidta, ktorého "homemade" kulinárske recepty môžete sledovať aj na Instagrame.


Suroviny

 • 1,5 kg väčších zemiakov

 • 1 hlavička cesnaku

 • 1 polievková lyžiaca octu z červeného vína

 • 1 dl olivového oleja QUINTA DO ROMEU

 • 1 zväzok čerstvého rozmarínu

 • Morská soľ a čierne korenie

Postup

 1. Rúru predhrejte na 190 ° C / plyn 5.

 2. Olúpte zemiaky a nakrájajte na väčšie kusy. Ja som mal väčšie zemiaky, tak som ich prekrojil na polovicu a potom ešte raz, lebo boli dosť veľké.

 3. Zemiaky umyte v studenej vode, aby ste ich zbavili zvyšného škrobu, potom vložte do veľkého hrnca, so studenou slanou vodou a varte 7 minút, potom ich sceďte v cedníku a nechajte 3 minúty vychladnúť.

 4. Cedník trochu pretrepte, aby ste zemiaky zbavili vody - vďaka tomu budú neskôr veľmi chrumkavé.

 5. Zemiaky teraz rozložte na veľký plech, a polejte ich kvalitným portugalským olivovým olejom ROMEU a poriadne dochuťte morskou soľou a čiernym korením.

 6. Zemiaky pečte 30 minút - jemne dozlatista, vtedy budu do troch štvrtín hotové a vyberte ich z rúry.

 7. Teraz je čas na môj “zlepšovák”. Každý zemiak jemne stlačte pretláčačom na zemiaky, aby ste zväčšili jeho povrch - čím viac zemiakov bude v kontakte s pekáčom, tým chrumkavejšie budú.

 8. Pridajte pár lyžíc olivového oleja ROMEU do malej misky, natrhajte k nemu rozmarín a pridajte strúčiky cesnaku spolu s kvapkou červeného vínneho octu. Polejte touto zmesou zemiaky a pekáč poriadne potraste, aby sa všetky chute prepojili. Potom ich opäť vložte do horúcej rúry na 20 až 25 minút, alebo až kým nebudú krásne zlaté a chrumkavé.

 9. Ja som zemiaky podával ako jednu z príloh k moriakovi s domácim omáčkou a s ružičkovým kelom, pancetou a gaštanmi.


A na záver Marekove hodnotenie Olivového oleja z Quinta do Romeu

Veľmi vyvážená chuť, farba je taká svetložltá čize svetlejšia v porovnaní s tými talianskymi, a čo ma veľmi prekvapilo tá dochuť je taká pikantná, to nepoznám u olivových olejov. Podľa mňa tým je tiež zaujímavý a taký špecifický. Výborný je aj ako predjedlo, dáš lyžičku morskej soli lyžičku a balzamika a polejes olivovým olejom na tanieriku. Potom si do toho namáčaš opečenu bagetu alebo čerstvý chlebík


bottom of page