top of page

Strašiak vínny lístok

Ako vybrať víno v reštaurácii.


Len nezačnite: „Neviem nič o víne, ale viem, čo mi chutí.“Najprv si spravte domácu úlohu

Už sa o vás vo firme či doma hovorí, že sa vyznáte vo víne. Dá sa preto očakávať, že vás v reštaurácii vyzvú, aby ste vybrali víno z vínneho lístka. Nie najvysnívanejšia úloha (nikdy sa nezavďačíte všetkým). Ale môžete sa o to pokúsiť. Skúste si vopred pozrieť na internete vínny lístok reštaurácie, do ktorej sa chystáte. Akonáhle som túto radu dala na papier, hneď som si skúsila nájsť vínne lístky našich reštaurácií. U nás som našla som len zopár. Ďalším riešením je pozrieť si jedálny lístok. Tam bol výsledok prieskumu už oveľa lepší. Je dobré si ho preštudovať, vybrať si jedlo aspoň pre seba – ušetríte tým čas, keď naozaj budete v reštaurácii a budete sa môcť naplno venovať výberu vína (ja to skoro vždy tak robím). Tu len malá poznámka, ak máte zahraničných hostí – nenúťte im prosím rôzne naše špeciality – už vôbec nie bryndzové halušky. Vopred si premyslite, aký je váš rozpočet. Myslite na to, že víno by sa malo hodiť k jedlu. Neprepadajte panike. Dúfajte, že sa tam naraz zjaví somelier. A keď náhodou nie, tu je stručný návod, ako to zvládnuť ľahšie.


Všetko má svoj začiatok a koniec

Aperitív je predpoveďou, čo sa bude diať. Kalich šumivého vína je vždy dobrým začiatkom. Podľa toho, aký aperitív si vaši hostia budú objednávať, si spravíte obraz, ako a či sa vôbec vyznajú. Zároveň získate čas na preštudovanie vínneho lístka.

Aperitívom môže byť kalich Prosecca (neuveriteľne úspešný fenomén v našich končinách), sektu, Cavy, MCC (Méthode Cap Classique šumivé víno z Južnej Afriky), Crémantu, Franciacorty či Champagne. Viac o šumivých vínach sa dozviete na našom blogu o týždeň.

Aperitívom však kľudne môže byť kalich suchého bieleho či ružového vína alebo miešaný drink . Tento však musí byť suchý a s nízkym obsahom alkoholu. Ja mám veľmi rada suché sherry - na Slovensku ho skoro vôbec nepodávajú. Jeho veľmi dobrou náhradou môže byť tokajské suché samorodné víno, u nás veľmi podceňované.


Len nepovedzte džbán vody s citrónom

Keď budeme degustovať vína, bude vhodnejšie objednať si čistú vodu alebo tichú minerálnu vodu bez bubliniek a minerálov. Perlivá voda je vhodnejšia na záver menu. Minerálne vody s vysokým obsahom minerálov si nechajte až na doma, pomôžu nám vytráviť a osviežia nás. Keď si objednáte džbán vody s citrónom, je v zásade jedno, aké víno si objednáte. Citrón vám zmení chuť vína – väčšinou nie k lepšiemu.


Rozlievané vína

Naša reč je krásna a bohatá, ale zrovna výraz „rozlievané víno“ nepatrí medzi moje najobľúbenejšie. Je to skvelá myšlienka, avšak musíte si byť istý, že v danej reštaurácii sa rozlievaným vínam venujú s vážnosťou a zodpovednosťou. Fľaša nie je otvorená niekoľko týždňov a na výber je viac druhov ako biele a červené. Túto možnosť veľmi oceníte, keď si každý z vašich hostí objednáva iné jedlo, a každé z nich si vyžaduje iné víno. Dnes je už niekoľko spôsobov, ktoré reštauráciám umožňujú mať otvorených viacero fliaš, čo je mimoriadne pridanou hodnotou pre klientov.


Biele či červené

Na mýty ako k rybe len biele víno, k červenému mäsu len červené, zabudnite. Nechajte sa viesť jedlom. Je to jedlo ľahšie či ťažšie? Aká je jeho teplota.? Dôležitý je aj spôsob prípravy jedla. A nezabudnite – omáčka je kráľovná, ktorá rozhoduje o farbe vína.

Napríklad - vynikajúci hovädzí steak s omáčkou Béarnaise . V prvom momente by vás zvádzala klasika – steak rovná sa červené víno. No tento steak by si asi s odrodou Cabernet Sauvignon veľmi nerozumel. Zamyslite sa, z čoho je omáčka (maslo, šalotka, vínny ocot, smotana, horčica, kapary, estragón a soľ). Rozhodne by bolo lepšou voľbou vyzreté Chardonnay s jemným náznakom vyzrievania v dreve.


Ak chcete ísť na istotu

Keď chcete ochutnať slovenské vína, je dobré vybrať si Veltlínske zelené alebo Rizling rýnsky. Z obidvoch odrôd máme na Slovensku veľa dobrých zástupcov. Sauvignon blanc z Nového Zélandu – ďalšia obľúbená stálica slovenských spotrebiteľov. Skúste ich však prekvapiť pekným Sauvignonom z Loiry alebo zo Štajerska. Tiež sa nepomýlite, ak objednáte nemecký Riesling, alebo Grűner Veltliner od našich rakúskych susedov z údolia Wachau.

Pri slovenských červených vínach nájdeme veľa krásnych slovenských Frankoviek. Ak sa chcete popýšiť novošľachtencami, vyskúšajte Hron. Mnoho slovenských nadšencov červeného vína sú očarení mohutným, prezretým Primitivom s vysokým obsahom alkoholu z juhu Talianska. Skúste ich navnadiť aj na iné talianske regióny, či už Piemont, Toskánsko alebo Bordeaux z Francúzska.


Najdrahšie víno na lístku nemusí byť najlepšie

Ak sa naozaj nehodí k vášmu jedlu alebo nevyhovuje vášmu obľúbenému štýlu vína, budete naozaj sklamaní.

Ak je prioritou neminúť za vína celú výplatu je dobré odkloniť sa z klasických vinárskych regiónov a vyskúšať nezvyčajnú odrodu a menej známy región. Ešte poznámka k teplote vína. Pri podávaní vína sa musí prihliadať aj na ročné obdobie a vonkajšie teploty. Biele vína nemusíte očakávať teraz v zime veľmi podchladené. Červené vína, najmä tie mladé sa zas nemusia podávať „pri izbovej teplote“. Áno, kedysi dávno bola izbová teplota na hradoch a zámkoch 15 stupňov. Dnes máme či už doma alebo v reštaurácii teploty rozhodne vyššie a kľudne môžeme mladšie vína podávať chladnejšie ako je teplota v miestnosti.


Impozantný záver

Vždy rozmýšľam o tom, prečo si šéfkuchári tak dávajú záležať na dezerte. Aj som sa ich na to pýtala. Je to pocit, ktorý s vami odchádza domov a ktorý si zapamätáte. Dezert, lahodiaci oku i chuti, môžete ešte vylepšiť vínom na záver. Máme široký výber hodnotných sladkých vín – od hrozienkových a cibébových výberoch až po Tokaj. Portské je žolík, vyskúšajte prípadne Madeiru.

Blažené výrazy tvárí vašich spoločníkov budú hovoriť za všetko. A to predsa stojí za trochu námahy.bottom of page