top of page

Tak trochu iný SauvignonSauvignon 2007, hrozienkový výber, sladké – FUNDUS REGIUS

S vínami Jána Regendu a osobne aj s ním som sa prvý krát stretla niekedy v marci 2013 v hoteli Kempinski v Bratislave. Na riadenej degustácii predstavil jeho vína Rasťo Šuták. Vína ma veľmi zaujali. Po skončení degustácie Rasťo predstavil aj ich autora pána Regendu. Ten celý čas nenápadne ticho sedel na kraji miestnosti a skúmavo hľadel na degustujúcich hostí. Keď ho Rasťo vyzval, aby niečo povedal, skromne s úsmevom povedal len: „Moje víno hovorí za mňa.“

Vinárstvo Fundus Regius nájdete na východnom konci Slovenska. Tesne pri hranici s Ukrajinou, v dedinke Priekopa, kde sa pán Regenda narodil. Strávil tu detstvo, potom však odišiel študovať do Bratislavy, kde stretol svoju manželku a usadil sa tu. Bol nadaným matematikom, univerzitným pedagógom, neskôr podnikateľom. Odmietol tri ponuky ísť pracovať pre CERN (Európska organizácia pre jadrový výskum). Stále mal v hlave svoj sen, že na dôchodok sa do Priekopy vrátia spolu,  začnú pestovať hrozno a vyrábať víno.


Druhý krát som sa s ním stretla už v Priekope v roku 2014. Hrdo mi predstavoval jeho „kráľovský pozemok“(v preklade fundus regius).


Naozaj sa sem vrátil a v roku 2003 začal budovať vinárstvo. Vinohrady si zobral najprv do prenájmu, a neskôr vysadil úplne novú Janíkovú vinicu. Hneď pri budove starej školy, v ktorej sa narodil, pristavil technickú halu. Nezaprel v sebe svoju pôvodnú profesiu a s matematickou presnosťou doladil technické zariadenia. Napríklad mal presne predstavu o výške nerezového tanku, tak najprv objednal tank a potom dostavil halu okolo neho. Na ventiláciu používal vlastnoručne navrhnutý ventilátor. Keď sa k nám pridala jeho manželka, so šibalskými ohníkmi v očiach povedal: „Keby vstávala namiesto o 5.00 už o 4.00 stihli by sme toho oveľa viac.“ Sálala z neho neuveriteľná energia a to už mal vyše 70 rokov. Navyše humor, zvedavosť a neochvejná dôvera, že dokáže vyrobiť dobré víno.Ochutnali sme Sauvignon 2007. Bol z vinice Dlhé sklady z obce Kolibabovce. Vek vinohradu viac než 35 rokov, v blízkosti sa nachádza Zemplínska Šírava a sopečné pohorie Vihorlat. Neustále prúdenie vzduchu znižuje riziko vzniku chorôb v prospech nižších postrekov. Terroir dopĺňa tufové podložie, ílovo hlinitá pôda.

Na to , že víno malo už skoro 7 rokov bolo vo skvelej kondícii – svieže kyseliny, nie žihľavový, ale s nádychom manga a kandizovaného ovocia. Pán Regenda mu predpovedal dlhú budúcnosť: „Tento Sauvignon vydrží ešte minimálne 10 rokov“. V kútiku duše som pochybovala, on to na mne videl a len sa usmieval tým úsmevom že vie, že vy na to raz prídete.

Dnes je rok 2020, ten Sauvignon je tu predo mnou, a je nádherný.

Zlatisto – slamová farba, ktorá prezrádza starší ročník. Arómy karamelizovaného jablka kandizovaných marhúľ a manga. V chuti plné, chuť sušených hrozienok, pečeného jablka so škoricou, pomarančovej šupky naloženej v cukre, lahodné a opojné (aj vďaka 13,5% alc.).


Určite ho môžete podávať k  predjedlu – husacej alebo kačacej pečeni naloženej v masti, k syru s modrou plesňou a samozrejme k dezertom. Dala by som prednosť dezertom menej sladkým – piškótové cesto s ovocím, tvarohové a vanilkové dezerty, opečené jablká, hrušky alebo ananás poliate kyslou smotanou a posypané škoricou.

Ja som k tomu vyskúšala: na zapekaciu misku dáte spodnú vrstvu z ricotty , na to jablko nakrájané na plátky hrubé 1 cm polejeme roztopeným maslom s trochu medom (nie príliš, víno musí byť vždy sladšie ako dezert!), posypeme nasekanými mandľami. Tento dezert trochu utlmí sladkosť, ale prejaví sa energia vína (či vinára).

Pán Regenda, áno, vidím ako sa z vinárskeho neba na mňa pozeráte a spokojne sa usmievate. To nám raz povedali v Porte vo vinástve Santa Eufemia: „ V rodinnej firme sa víno robí poctivo. Lebo vy viete, že ho budú piť vaše deti aj vaši vnuci, a nechcete, aby na vás nadávali.“


A veľmi sa teším, že Vaše deti a vnuci vo vinárstve pokračujú a že sa môžeme tešiť na ďalšie vína z Fundus Regius.

bottom of page