top of page

Vychováva novú generáciu špičkových someliérov a za slovenským vínom vozí aj zahraničných turistov

Do sveta vína a somelierstva sa dostala prakticky úplnou náhodou. Ale ako sama hovorí, dobré veci sa dejú tým, ktorí sú na ne pripravení. Beáta Vlnková len nedávno začala svoje druhé funkčné obdobie ako prezidentka Asociácie somelierov Slovenska, no popri tejto funkcii toho stíha oveľa viac.


“Vyštudovala som hotelierstvo a tento svet bol vždy tým, v čom som sa chcela pohybovať,” hovorí o svojich začiatkoch Beáta. S príchodom detí však musela na istý čas svoje plány pozmeniť a zamestnala sa v štátnej správe.

“Neskôr som sa do sveta hotelierstva vrátila, začala som pracovať ako prevádzková riaditeľka v hoteli Devín,” spomína. V tom čase bol hotel sídlom novozaloženej Asociácie somelierov Slovenska, kde v roku 2001 začala pracovať ako generálna sekretárka.


Aby sa medzi novými kolegami nestratila, začala sa vínu venovať. Intenzívne sa vzdelávala a jej vedomostný základ rástol. Absolvovala niekoľko prestížnych zahraničných somelierskych kurzov ako Certified Sommelier od svetoznámej inštitúcie Court of Master Sommeliers v Salzburgu či Advanced Certificate in Wines and Spirits WSET London a zo ženy, pre ktorú bol svet vína niečím nepoznaným, sa stala jedna z najvýznamnejších odborníčok nielen na Slovensku.

Beáta Vlnková bola aj členkou finálových komisií na niekoľkých Majstrovstvách sveta somelierov (naposledy v Antverpách v marci tohto roku). V roku 2015 kandidovala na funkciu prezidentky Asociácie somelierov Slovenska, kam ju valné zhromaždenie aj zvolilo.Po štyroch rokoch, v marci 2019, bola zvolená do funkcie opäť a čaká ju ďalšie obdobie, počas ktorého bude jej úlohou vychovať aj novú generáciu špičkových someliérov, ktorí nás budú reprezentovať na medzinárodnej úrovni.


Biznis s vínom


Funkcia prezidentky je honorárnou funkciou, preto sa musela Beáta obhliadať aj po spôsobe, ako sa uživiť. V časoch, kedy sa už do sveta vína ponorila naplno, pre ňu snáď ani neexistovala iná možnosť, ako venovať sa práve tejto oblasti. Otvorila si Školu vína, kde vychováva budúcich someliérov, ale vzdeláva napríklad aj príležitostných záujemcov, ktorí sa túžia o víne dozvedieť viac.


“V poslednom čase zaznamenávame zvýšený záujem, ten vínny boom konečne dorazil aj sem,” pochvaľuje si Vlanková, ktorá vo svojej škole ponúka dva typy someliérskych kurzov – jeden juniorský a jeden profesionálny. Organizuje ale aj tématické degustácie či trojhodinové lekcie.

Veľkú novinku v rámci portfólia služieb však Beáta Vlnková predstavila nedávno. Založila cestovnú kanceláriu a ponúka zájazdy do vinárskych oblastí. Realizovala už zájazd do Južnej Afriky, do Piemontu v Taliansku či do Wachau v Rakúsku.


“V ponuke je bicyklový výlet po vinárstvach Wachau, gourmet výlet do belgického mesta Bruggy a zájazd do Napa Valley a Sonoma Valley v Kalifornii. Tento rok však pripravujem aj prvý zájazd Belgičanov na Slovensko. Verím, že budú z našej krajiny a našich vín unesení!“ hovorí.


Žena vo svete mužov


Svet vína bol pritom vždy niečím, čo mnohí dlho považovali za doménu mužov. “Áno, vinárstvo a someliérstvo bol v podstate mužský svet, keď som začínala. Na kurzoch či súťažiach boli dve-tri dámy, zvyšok boli muži. Nikdy mi však nikto nedal pocítiť, že by som bola v tom svete niečo menej len preto, že by som bola žena. Práve naopak, vinári a someliéri sú vždy veľmi galantní a vedia, ako sa majú správať k dáme. Vždy sa z našej prítomnosti tešia, pretože prinášame inú energiu,” pochvaľuje...


Pokračovanie článku nájdete na FORBES.SK tu: https://www.forbes.sk/vychovava-novu-generaciu-spickovych-somelierov-za-slovenskym-vinom-vozi-aj-zahranicnych-turistov/#

bottom of page